MACHINE YOUR FUTURE

Automatizace lidem práci nebere

Automatizace lidem práci nebere

 

Automatizaci se ve firmě Kovosvit MAS věnují od roku 2013. Z původního projektu vznikla samostatná divize MAS Automation a na letošní rok má plánované téměř dvojnásobné tržby oproti roku 2017. 

V porovnání s plánovaným obratem celého Kovosvitu jsou tržby divize zatím nevýznamné, ale průměrný růst divize o dvě třetiny ročně dokládá, že automatizace má v podniku ze Sezimova Ústí zelenou. 

Historicky první zakázkou, kterou rodící se divize MAS Automation realizovala, byla výrobní linka, kde jeden robot obsluhuje šest frézovacích center. V provozu je od roku 2015 ve firmě JK nástroje v Podolí nedaleko Uherského Brodu. Linka je ovládána robotem, který mezi centry jezdí na lineárních vedeních a do strojů zakládá jak materiál, tak nástroje.

Mezi další významné zakázky patří například linka na výrobu výfuků pro firmu Magneti Marelli, která v Polsku vyrábí výfuky pro automobily značky Audi. Automatizovanou linku na výrobu elektromotorů dodala divize MAS Automation do Brna, do firmy Juli Motorenwerk. Rozsahově menší zakázkou, zato však významnou referencí bylo pro Kovosvit MAS robotizované pracoviště pro jihlavskou společnost Bosch Diesel.

„Tyto reference nám velmi pomáhají. Ale poptávku určuje hlavně situace na trhu. Firmy rostou, navyšují kapacitu výroby a potýkají se s nedostatkem technicky vzdělaného personálu. My jsme jim schopni díky robotizaci pomoci k navýšení výroby zhruba o třicet procent bez nároků na další obsluhující personál,“ popisuje hlavní přínos divize MAS Automation její ředitel František Pivec.

Zájem o automatizaci sílí

V nabídce divize MAS Automation jsou tři základní produkty. Jde jednak o standardizovanou automatizaci, která je začleněna jako výsledný produkt do designu stroje, dále jsou v portfoliu Kovosvitu malé robotizované buňky a konečně automatizované výrobní linky, které jsou pro zákazníky realizovány na klíč. Komunikaci mezi jednotlivými stroji, roboty, kamerami a ostatními zařízeními plně zajišťuje software „MADAM“, vyvinutý v divizi MAS Automation, který řídí všechny procesy a datové toky celých výrobních linek.

„Evidujeme jednu až dvě poptávky týdně. Od uvedení automatizace na trh máme průměrně 65% nárůst tržeb za rok, přičemž letošní plán máme již z velké části pod smlouvou. Jsme rádi za důvěru, kterou jsme ve firmě dostali, když se automatizace v Kovosvitu zrodila a potřebovala dotovat. Na začátku jsme na uzavření jedné zakázky potřebovali vypracovat několik desítek nabídek. To se již změnilo a hlavní je, že nyní již firmě generujeme zisk,“ pochvaluje si situaci František Pivec.

Konkurenční výhodou Kovosvitu na českém trhu je, že tento tradiční podnik ze Sezimova Ústí je jediným českým výrobcem obráběcích strojů, který má současně vlastní divizi automatizace. Díky tomu je schopen řešit zakázky komplexně, protože disponuje tím hlavním: obráběcími stroji i automatizací z vlastní produkce. Díky hodnotným referencím i potřebnému know-how k realizaci různě komplikovaných projektů již dnes eviduje divize MAS Automation poptávky ze zahraničí. Konkrétně z Rakouska, Německa, Švédska, Polska či Ruska a dalších zemí.

Automatizace lidskou práci nahrazuje, ale nebere

Podle ředitele MAS Automation jsou liché obavy, že tam, kde podniky začnou masivně investovat do automatizace a robotizace, tam se zároveň začne propouštět. „U robotizace mají všichni tuto představu, ale ona to vůbec není pravda. Díky robotizaci jsme schopni u zákaz-níka navýšit výrobu zhruba o 30 %, a tak investor snadno hledá návratnost investice. Zároveň je třeba si uvědomit, že do robotizace nebude investovat žádná firma, která nemá peníze. Pokud má kapitál a zakázky, ale nemůže najít nové zaměstnance, rozhoduje se pro automatizaci, aby mohla navýšit výrobu bez potřeby dalších pracovníků,“ říká František Pivec.

Poptávka ze strany firem v posledních letech sílí, rostou také možnosti, které automatizace nabízí. Zároveň s tím se však také zvyšují nároky zákazníků. Divize MAS Automation proto stále rozšiřuje svou nabídku řešení, které vždy staví na klíč podle konkrétních potřeb klienta. Nově dodávané linky jsou již vybaveny vyspělým kamerovým systémem. Operátor tak pouze zaveze k lince paletu s materiálem. Robot si materiál na paletě sám najde a společně s „MADAM“ se postarají o další technologický proces.

Cílovým stavem pak většinou bývá, aby automatizace v lince dokázala bez zásahu člověka materiál založit do strojů, obrobit, odjehlit, změřit, označit, případně nalakovat a umístit mezi hotové obrobky. Výsledek výroby pak nadřazený software „MADAM“ reportuje managementu firmy včetně protokolů o měření, při-čemž aktuální stav výroby je možné vzdáleně analyzovat přes internet.

„Lidská práce se v takovém případě u plně automatizované linky může zúžit na programování strojů, manipulaci se surovým materiálem a s hotovými obrobky, což většina zákazníků ocení především v dnešní době citelného nedostatku pracovníků na trhu práce,“ doplňuje František Pivec, který v minulém roce díky rostoucí poptávce opět navýšil počet pracovníků ve svém týmu MAS Automation.

Právě automatizace patří mezi základní směry, na něž Kovosvit ve výhledu do budoucnosti spoléhá. Kromě toho se zaměřuje na facelift strojů z vlastní produkce i uvádění novinek na trh. Loni tak například představil obráběcí centra MCU450, MCV800 a strojem WeldPrint 5X dokumentoval zvládnutí technologie 3D tisku z kovu. Kromě toho Kovosvit vyvinul vlastní vřeteno, kterým začal osazovat stroje, čímž sníží svou závislost na dovozu této klíčové komponenty.

 

Zdroj: https://www.mmspektrum.com/clanek/automatizace-lidem-praci-nebere.html