MACHINE YOUR FUTURE

Kovosvit MAS sází na automatizaci. Divize MAS Automation organicky roste

Datum zveřejnění: 21.12.2017
Robotizované pracoviště pro jihlavskou společnost Bosch Diesel právě dokončují specialisté ve výrobní hale společnosti Kovosvit MAS. Jde o další významnou referenční zakázku divize MAS Automation, která pro zákazníky navrhuje a realizuje robotizaci pro jednotlivé obráběcí stroje nebo celé výrobní linky, jejichž obsluhu mají plně na starosti roboty ovládané softwarem "MADAM" vyvinutým v Kovosvitu MAS. Automatizaci se v Kovosvitu věnují od roku 2013. Postupně byla vyčleněna samostatná divize, o jejíž produkty a know-how je na trhu velký zájem.

 

"Evidujeme jednu až dvě poptávky týdně. Na příští rok máme naplánován obrat ve výši 50 mil. korun, který máme již nyní z více než dvou třetin pod smlouvou. Pro ilustraci – od uvedení automatizace na trh máme průměrně 65% nárůst tržeb za rok. Jsme rádi za důvěru, kterou jsme ve firmě dostali, když se automatizace v Kovosvitu zrodila a potřebovala dotovat. Nyní již generujeme zisk," říká ředitel divize MAS Automation František Pivec, který automatizaci v Kovosvitu zaváděl a nyní novou divizi řídí. Doplňuje, že právě pracuje na rozšíření týmu o dalšího programátora a obchodníka.


Historicky první zakázkou, kterou rodící se divize MAS Automation realizovala, byla výrobní linka, kde jeden robot obsluhuje šest frézovacích center. V provozu je od roku 2015 ve firmě JK nástroje v Podolí nedaleko Uherského Brodu. Linka je ovládána robotem, který mezi centry jezdí na kolejnicích a do strojů zakládá jak materiál, tak nástroje. Mezi další zakázky patří například linka na výrobu výfuků pro firmu Magneti Marelli, která v Polsku vyrábí výfuky pro automobily značky Audi. Automatizovanou linku na výrobu elektromotorů dodala divize MAS Automation do Brna, do firmy Juli Motorenwerk.

SITUACE NA TRHU

"Tyto reference nám velmi pomáhají. Hlavní je ale situace na trhu. Firmy rostou, navyšují kapacitu výroby a potýkají se s nedostatkem technicky vzdělaného personálu. My jsme jim schopni díky robotizaci pomoci k navýšení výroby zhruba o 30 % bez nároků na další obsluhující personál. Naše divize nabízí tři základní produkty. Jde jednak o standardizovanou automatizaci, která je začleněna jako výsledný produkt do designu stroje, dále o malé robotizované buňky a automatizované výrobní linky, které zákazníkům realizujeme jako projekt na klíč," popisuje František Pivec.


Přestože automatizace prožívá ve strojírenství boom, což bylo vidět například na nedávném strojírenském veletrhu v Brně, je Kovosvit MAS jediným českým výrobcem obráběcích strojů, který má vlastní divizi automatizace, jež řeší zakázky komplexně, a má tedy to hlavní: obráběcí stroje i automatizaci z vlastní produkce. Vzhledem k tomu, že projekt automatizace zahájili v Kovosvitu již v roce 2013, disponuje divize jak hodnotnými referencemi, tak potřebným know-how k realizaci projektů. Také díky tomu již eviduje divize MAS Automation poptávky ze zahraničí. Konkrétně z Rakouska, Německa, Švédska, Polska či Ruska a dalších zemí.

Zdroj: Technický týdeník