MACHINE YOUR FUTURE

KOVOSVIT NABÍRÁ LIDI."CHCEME ZDVOJNÁSOBIT VÝROBU," ŘÍKÁ ŘEDITEL

Datum zveřejnění: 29.01.2013
Mladá fronta Dnes | Manažeři v kraji: Miloslav Kafka nastoupil do Kovosvitu MAS hned po škole jako konstruktér. Pak si na chvíli "odskočil" ke konkurenci, aby se do Sezimova Ústí vrátil jako generální ředitel.

Mladá fronta Dnes | Manažeři v kraji: Miloslav Kafka nastoupil do Kovosvitu MAS hned po škole jako konstruktér. Pak si na chvíli "odskočil" ke konkurenci, aby se do Sezimova Ústí vrátil jako generální ředitel.

SEZIMOVO ÚSTÍ Když člověk přichází za generálním ředitelem Kovosvitu MAS, společnosti s 680 zaměstnanci, čeká, že v křesle bude sedět už od pohledu zkušený pán v letech. Místo toho jej uvítá 34 letý Miloslav Kafka. Energický mladík ve firmě začínal jako řadový konstruktér. Je příkladem baťovských tradic, které firma nyní razí. Každý tu může růst, vzdělávat se a z dělníka se stát manažerem.
Sám generální ředitel říká, že si postupně "čuchnul" ke všemu. Byl ve vývoji, obchodu, marketingu i výrobě. "Zastávám názor, že pokud někdo něco řídí, tak to má znát," tvrdí mladý manažer.
Firmě se v posledních letech daří, hodlá proto navýšit výrobu a to i v dceřiném závodě v Rusku.

V první polovině roku plánujete rozšiřovat výrobu a nabírat nové lidi. Kolik vznikne nových pracovních míst?

Asi 50. Už na začátku roku jsme nějaké přijali, ale to hlavní ještě přijde. Nehledáme pouze dělnické profese, chceme i technické pracovníky, lidi do obchodu a středního managementu. Zvyšuje se poptávka po našich strojích, což je dáno změnou obchodní strategie, kterou jsme provedli.

Znamená to, že se strojírenskému průmyslu daří?

Pro Česko je velmi důležité mít strojírenskou výrobu. Ta dělá zhruba třetinu HDP celé země. Jsme navíc jedním z předních výrobců obráběcích strojů na světě. Konkrétně je Česko na 15. místě celosvětové produkce. V počtu vyrobených strojů na obyvatele jsme v první desítce. Máme v tomto odvětví skvělé jméno a české firmy mají velký potenciál. Nám se ho daří využívat.

Prosazujete se tedy na úkor zahraniční konkurence?

Životní cyklus obráběcích strojů je v řádu tří až pěti let. Pokud byla krize v letech 2008 a 2009, tak je jasné, že stroje, které kvůli úsporám nebyly nahrazeny, už dosluhují. Obráběcí stroje vyrábí zboží denní spotřeby, třeba skleničky a propisky. Poptávka po nich bude vždy. Trh teď jde jednoznačně nahoru, naším cílem ale je růst na úkor konkurence. Na celém světě se strojů, které vyrábíme, prodá kolem 200 tisíc kusů. Kovosvit jich produkuje 300 kusů. To je jen zlomek. Potenciál je obrovský. Když budeme dělat dvakrát tolik, na trhu se to ztratí a nemusíme být dotčeni výkyvy.

Jaký trh je pro vás nyní nejdůležitější? Je to Rusko?

Ano, Rusko se loni stalo skutečně nejvýznamnější. Dokonce jsme tam založili dceřinou společnost pro výrobu a montáž našich strojů pro ruský trh. Chceme si tak zajistit dostatečnou kapacitu pro požadavky tamních zákazníků. Ruská vláda se rozhodla investovat do obnovy technologií všech státních firem. Chtějí inovovat v leteckém, kosmickém a dalším průmyslu.

Jaké tam má české strojírenství jméno?

Historicky velmi dobré. Konkrétně Kovosvit tam před rokem 1990 dodával stovky strojů, které dodnes stále fungují. To nám dělá nejlepší reklamu.

Budete přesouvat výrobu na východ?

To rozhodně ne, naším cílem je výrobu v podstatě zdvojnásobit. Teď se tam dělají renovace hal, první zaměstnanci byli na podzim tady v Sezimově Ústí na školení.

Takže v Česku zůstane know-how a vývoj?

Přesně tak. Tam se budou vyrábět méně složité stroje ve větších sériích. Pro nás to bude výhodnější, protože lidé tam samozřejmě lépe znají trh. Do tří let by tam mělo pracovat asi 100 lidí.

Máte představu, co všechno vaše stroje vyrábějí? Víte to dopředu?

U většiny případů ano. Zákazník za námi nepřichází s tím, co konkrétně chce za stroj, ale s tím, co chce vyrábět. A my musíme vymyslet, jak to udělat. U nejsložitějších zakázek například pro letecký průmysl trvá příprava zkušebního obrábění až několik týdnů. Takový stroj vykonává pět pohybů v jednu chvíli, důležitá je totiž i rychlost, za jakou je daný dílec vyroben.

Předpokládám, že zákazník si takto obejde několik firem, aby mu přednesly nabídku.
Určitě, tlak ve výběrových řízeních je velký. Od evropských i asijských výrobců. Asie je v některých oblastech levnější, na druhou stranu nedokáže zajistit takový servis, kvalitu a spolehlivost. My proti východní konkurenci můžeme bojovat jedině vývojem, který je v Kovosvit opravdu silný. Musíme být prostě o krok napřed. U nás to začalo v polovině 90. let, kdy jsme přišli s inovativním řešením a od toho jsme se odrazili. Dnes máme ve vývoji 50 konstruktérů a každé dva roky přicházíme s novým produktem, který je zase o něco dál.

Vyplatí se to?

Rozhodně. V roce 2002 jsme začali s vývojem nových produktových řad, které jsme uvedli na trh asi o čtyři roky později. Vývoj se začíná vracet, protože tento sortiment je pro nás nyní klíčový. Této kategorii říkáme hi-tech, loni tvořila 30 procent naší produkce. A my to chceme nadále navyšovat, protože v této oblasti není velká konkurence. Asijští výrobci jsou prostě pozadu a Kovosvit dosahuje úrovně, kterou má jen pět výrobců na světě. Musíme si to však střežit, funguje konkurenční boj i průmyslová špionáž.

Takže si konkurent koupí váš stroj a rozebere ho, aby ho okopíroval?

Můžu to potvrdit. Jeden stroj z kategorie hi-tech takto skončil v Asii, kde ho zkopírovali a nabízejí ho. K jejich smůle jej ale nedokázali udělat tak, aby měl stejné vlastnosti jako originál. Jeden náš stroj z kategorie hi-tech skončil v Asii, kde ho zkopírovali a nabízejí ho.

VIZITKA Miloslav Kafka (34 let)

Narodil se 26. dubna 1978 v Táboře, kde absolvoval střední průmyslovou školu. Poté vystudoval Západočeskou univerzitu v Plzni, Fakultu strojní. Po škole nastoupil do Kovosvitu jako řadový konstruktér. Prošel vývojem, výrobou a posléze se stal ředitelem marketingu a strategie. V roce 2008 odešel do Prahy k jinému výrobci obráběcích strojů. Pak se vrátil do jižních Čech na post generálního ředitele Kovosvitu MAS. Nyní šéfuje společnosti s 680 zaměstnanci.