MACHINE YOUR FUTURE

KVALITNÍ ZAMĚSTNANCI? TO JE PROBLÉM, SHODLI SE DISKUTUJÍCÍ Z JIŽNÍCH ČECH

Datum zveřejnění: 15.11.2012
Mladá fronta Dnes | Zástupci sedmi významných zaměstnavatelů v jižních Čechách se na tom shodli na diskusi, kterou uspořádala MF DNES v Hotelu Budweis

Mladá fronta Dnes | Zástupci sedmi významných zaměstnavatelů v jižních Čechách se na tom shodli na diskusi, kterou uspořádala MF DNES v Hotelu Budweis. Přítomen byl i zástupce budějovického úřadu práce Vladimír Brablec.

Přilákat a udržet kvalitní zaměstnance je v jižních Čechách pro firmy stále velký problém. Hlavně pro ty strojírenské. Příčinou je nedostatek technických oborů a absence technické univerzity v kraji.

Shodli se na tom zástupci významných zaměstnavatelů na diskusi, kterou uspořádala MF DNES v Hotelu Budweis. Sedm představitelů firem jako Kovosvit, Schneider Electric, ZVVZ Group, Motor Jikov, Prym Consumer, Jaderné elektrárny Temelín a Dopravního podniku Českých Budějovic zastupovalo dohromady více než 4 500 zaměstnanců.

Gabriela Jeřábková personální manažerka Kovosvit MAS.

Kovosvit MAS má více než sedmdesátiletou tradici ve výrobě a vývoji obráběcích strojů. Výroba obráběcích strojů ve společnosti MAS začala již roku 1939. Stroje tehdy sloužily převážně k pokrytí požadavků Baťova koncernu na výrobu obuvi. Nyní je společnost největším českým výrobcem moderních obráběcích center a CNC soustruhů. Svým sortimentem se orientuje především na subdodavatele pro automobilový, energetický, letecký a strojírenský průmysl. Své výrobky vyváží i do světa, ve velké míře rovněž do bývalých států Sovětského svazu. Firma nyní zaměstnává 670 pracovníků, v příštím roce se plánuje nárůst o dalších 50 zaměstnanců. Má špičkový výzkum v oblasti obráběcích strojů. "Potřebujeme rozšířit počet zaměstnanců jak v oblasti obrábění, tak v podpůrných procesech," řekla Gabriela Jeřábková, personální manažerka podniku Kovosvit MAS. Padesátku nových lidí přijme do poloviny příštího roku Kovosvit MAS v Sezimově Ústí. Strojírenské firmě se daří prosazovat se na východních trzích, a tak rozšiřuje výrobu. Uplatnění najdou hlavně středoškolsky vzdělaní lidé se znalostí ruštiny. MF DNES to řekla personální manažerka podniku Gabriela Jeřábková.

Plánujete nabírání nových zaměstnanců. Znamená to tedy, že se podniku daří?

Ano. Rostou nám zakázky převážně na východě ve státech bývalého Sovětského svazu. Nyní se orientujeme na složitější obráběcí centra. Potřebujeme tedy rozšířit počet zaměstnanců jak v oblasti obrábění, tak v podpůrných procesech.

Kolik tedy přijmete lidí?

Celkem očekáváme nárůst asi o padesát lidí. Budeme hledat zaměstnance se znalostí ruského jazyka. Do obchodně technických služeb, servisního oddělení, ale i do obchodu jako takového a pak budeme nabízet pozice v obrábění a montéři.

Kdy začne nábor?

Prakticky už teď. Hlavní aktivita bude po Novém roce a do května chceme být na plném stavu.

Jaké vzdělání od uchazečů budete požadovat?

Většina budou středoškoláci a vyučení, potřeba bude i pár vysokoškoláků. Spoustu pozic zvládne i šikovný středoškolák.

Pakliže je pro vás nyní výhodou ruština, tak mají větší šanci i starší ročníky?

Přesně tak. Nebráníme se ani lidem původem z Ruska, kterých tu na Táborsku žije hodně. Pokud se přihlásí, nevidíme v tom problém. Už tu několik takových máme.

Máte problém hledat nové lidi?

U vysokoškoláků problém nemáme. Nejhorší je situace u vyučených, hlavně obráběčů. Tyhle strojní profese jsou velmi nedostatkové. Spolupracujeme i se školami, budoucím absolventům říkáme, že u nás uplatnění určitě najdou.

Spolupracujete také s Centrem odborné přípravy v Sezimově Ústí. Jak to probíhá?

Prapůvodně je to škola, která vyučila zaměstnance Kovosvitu MAS. Nyní už je to samostatný subjekt, není to naše škola, ale jsme ve velmi úzké spolupráci. Bereme od nich praktikanty, nabízíme jim brigády přes léto, případně zpracování maturitních projektů. Jsou tam maturitní obory, výuční, funguje i vyšší odborná škola a zároveň tam chodí první ročníky ČVUT Fakulty strojní a Fakulty elektrotechnické.

Tábor v podstatě sousedí se středními Čechami. Do Prahy odsud už není tak daleko. Nezkoušíte hledat kandidáty i směrem na sever?

Chystáme se na to právě v příštím roce. Jsme spíše ve spolupráci se školami a trhem práce tady na jihu. Máme horší zkušenosti s dojížděním. Takže hraniční vzdálenost je pro nás zhruba Benešovsko. Dál už to nemá smysl.