MACHINE YOUR FUTURE

Nový šéf slévárny chce zlepšit podmínky pro zaměstnance

Datum zveřejnění: 26.04.2018
Po 15 letech se Miroslav Chmiel vrátil do Sezimova Ústí. Od února stojí v čele slévárny Kovosvitu, s níž chce ročně vyrobit a prodat až devět tisíc tun odlitků.

Když mu přišla nabídka vrátit se na jih Čech, dlouho neváhal. Těšil se na novou výzvu, a zároveň přicházel do známého prostředí. Miroslav Chmiel si i přes vytížený program užívá svůj návrat do Kovosvitu, kde působil již mezi roky 1996 až 2003.
Řadu svých současných kolegů přitom dokonce sám přijímal. "Připadám si trochu jako na srazu po patnácti letech. Někteří kolegové už pochopitelně nejsou mezi námi, je tu spousta nových tváří, ale cítím se tu velmi dobře. Kolektiv je velmi dobrý a stěžejní lidi jsem znal," komentuje svůj návrat.
Staronové působiště vnímá jako vítanou změnu. A jeho očekávání se zatím naplňují. "Návrat byl velmi příjemný, současně byly ale první dva měsíce velmi hektické. Po patnácti letech představuje změna intenzivní adaptaci na zásadně odlišný systém řízení. Prostředí je mi však velmi dobře známé, o to pro mě bylo lehčí tuto nabídku přijmout," popisuje své dojmy 49letý Chmiel, který v 90. letech působil také v Třineckých železárnách. Před svým návratem do Sezimova Ústí pracoval jako technický ředitel v soukromé Slévárně Strašice.
Nyní podle něj dozrál čas na to, aby své zkušenosti předal dál. Před sebou má hned několik úkolů. Za jeden z těch nejdůležitějších považuje práci s lidmi. "Mým osobním cílem je mít motivované zaměstnance, být kompetentním partnerem zákazníkům v oblasti výroby a vývoje odlitků. Vést úspěšný provoz, na který budou jeho zaměstnanci hrdí," líčí Chmiel.
Letos čeká slévárnu hned několik novinek. Mimo jiné dojde k rozšíření výroby na střední formovně na dvě směny. Vedení chce také zdvojnásobit produkci tvárné litiny ze současných 15 procent na 30 z celkové produkce. Její výhodou je vyšší marže i poptávka. Tvárná litina může díky svým vlastnostem nahradit ocelové odlitky a ocelové výkovky. Vlastnostmi materiál odpovídá oceli, je ale výrazně levnější. Proto jeho spotřeba neustále roste.
Investice ve slévárně letos vyjdou na 20 milionů korun. Půjdou hlavně do ekologizace provozu. "Ty, které už jsou rozhodnuté a započaly, jsou rekonstrukce lakovny a filtrační zařízení na kupolové pece. Dále bych chtěl připravit rekonstrukci sociálního zázemí pro zaměstnance, aby se jim zlepšily pracovní podmínky. Konkrétně půjde o šatny, jídelnu, případně administrativní budovu. Ale výroba, šatna, sociální zázemí a jídelna mají přednost," vyjmenovává aktuální novinky nový šéf slévárny.
Ta letos počítá s obratem ve výši 330 milionů korun, což je asi pětina plánovaného obratu Kovosvitu. Odlít by se mělo až 8 780 tun litiny. Miroslav Chmiel má v plánu dovést slévárnu k výrobě a prodeji až devíti tisíc tun odlitků za rok a tržbám v hodnotě 450 milionů korun. Napomoct by mohl i nový zákazník, německá firma Schottel, která je předním výrobcem lodí a vodních turbín. Slévárna je nyní před podpisem kontraktu v hodnotě desítek milionů korun. Kromě toho jedná s dalšími zákazníky, kde se do příštích let rýsuje byznys v řádech stovek milionů.
Vedení má před sebou spoustu práce, což Miroslav Chmiel pociťuje už teď. "V současné době, vzhledem ke svému vytížení, o volném čase moc mluvit nemohu. Ale i přesto se ho snažím trávit co nejvíc s rodinou. Rád si zahraju tenis a miluju hory," říká. V současné době žije se svou rodinou v Táboře. Jižní Čechy jsou významnou součástí jeho života, a tak má na co navazovat i po osobní stránce. "Do kraje jsem se přestěhoval v roce 1991 a bydlel tady do roku 2003. Narodily se mi tu obě děti a mám tady mnoho známých a přátel," uzavírá.